Moskva

Mongolite vallutus 13. sajandi alguses pidurdas idaslaavlaste kultuuri arengut. Rüüstatud Kiievi asemel tõusis 14. sajandi lõpul ehituskunsti keskuseks Moskva, kus töötasid mitmed itaalia meistrid. Kuulsain nende seast oli ARISTOTELE FIROVANATI. Moskvas kerkis sel ajal näiteks Uspenski kirik. Sellel oli algselt üks kuppel, neli kõrvalkuplit on hiljem juurde ehitatud. Lihtsaid valgeid seinu liigendasid pilastrid ja nende vahel asuvad petikarkaadid. Vene ehituskunst arenes suurema vormirikkuse, fantaasiakülluse ja maalilise toreduse suunas. Kontsruktiivne selgus ja loogika aga vähenes.
16. sajandi ehituskunsti suurimaks meistriteoseks on peetud Vassili Blažennõi peakirikut Moskvas (pildil). See on kummaline vaatamisväärsus, konstruktsioonilt veider, aga fantaasiarohke ja toretsev.
Ilmaliku arhitektuuri mälestusmärke on suhteliselt vähe säilinud. Kõige tähelepanuväärsem osa selle on kindlustusarhitektuuril. Moskva Kremli müürid on vanavene linnakindlustuskunsti tuntumaiks näiteks, kuid tugevad ringmüürid paljude tornidega ümbritsesid ka Smolenskit, Novgorodi, Pihkvat, Irboskat ja teisi linnu.
Pildi allikas: http://www.paideyg.ee/kunstiajalugu/kunstilugu/vanavene/sisu.htm
Picture